2.3.5. Натрієві лампи високого тиску (НЛВТ)

 

            Натрієві лампи високого тиску є одними з найбільш ефективних джерел світла (рис. 2.10) і вже сьогодні мають світлову віддачу до 160 лм/Вт при потужностях 30 – 1000 Вт; їхній термін служби може перевищувати 25000 годин. Запалювання НЛВТ відбувається за допомогою спеціальних запалювальних пристроїв, які дають імпульс із амплітудою 2-4 кВ. Час розпалювання ламп, як правило, становить 3-5 хв.

 

            До переваг сучасних НЛВТ можна віднести невеликий спад світлового потоку впродовж терміну служби, що, наприклад, для ламп потужністю 400 Вт становить 10-20% за 15 тисяч годин при 10-годинному циклі горіння. У ламп, що працюють при більш частих увімкненнях, спад світлового потоку зростає приблизно на 25% при кожному дворазовому скороченні циклу. Таке співвідношення застосовується для розрахунку зниження терміну служби.

            Прийнято вважати, що ці лампи застосовуються там, де економічні показники більш важливі, ніж точне відтворення кольорів. Їх теплий жовтий колір підходить для освітлення парків, торгових центрів, доріг, а також, у деяких випадках, для декоративного архітектурного освітлення. Але розвиток цих джерел світла за останнє десятиліття привело до різкого поширення можливостей їхнього використання завдяки виникненню нових видів, а також ламп малої потужності та ламп із поліпшеною передачею кольору.

            Однак у стандартних НЛВТ є ряд недоліків, з яких у першу чергу необхідно зазначити явно погіршені властивості передачі кольору, що характеризуються її низьким рівнем (Ra=25 – 28) і невисокою кольоровою температурою (Тк = 2000 – 2200 ºК).

            Розширені резонансні лінії натрію обумовлюють золотаво-жовтий колір випромінювання. Передача кольору НЛВТ вважається задовільною для зовнішнього освітлення, але недостатньою для внутрішнього.

            Поліпшення кольорових характеристик НЛВТ відбувається, головним чином, за рахунок підвищення тиску парів натрію в пальнику при збільшенні температури холодної зони або вмісту натрію в амальгамі, збільшенні діаметра розрядної трубки, введенні випромінювальних добавок, нанесенні на зовнішню колбу люмінофорів та інтерференційних покриттів і живлення ламп імпульсним струмом підвищеної частоти. Зниження світлової віддачі компенсується збільшенням тиску ксенону (тобто зменшенням теплопровідності плазми).

            Над проблемою поліпшення спектрального складу випромінювання НЛВТ працюють багато фахівців, і деякими закордонними фірмами випускаються якісні лампи із поліпшеними колірними параметрами.