3.5. Основні положення з вибору джерел світла

 

Рекомендації з вибору джерел світла складені з урахуванням вимог загальнодержавних і галузевих норм штучного освітлення підприємств електротехнічної промисловості колишнього СРСР, згідно якими рекомендується використання в основному найбільш економічних газорозрядних джерел світла високого й низького тиску (ламп типів ДРІ, ДНаТ, ДРЛ, енергоекономічних люмінесцентних ламп).

Використання ламп розжарювання допускається в таких випадках:

у приміщеннях із зоровими роботами VI і VIII розрядів у випадку технічної або техніко-економічної доцільності;

у невеликих вибухонебезпечних приміщеннях або приміщеннях з тяжкими умовами середовища за відсутності світильників з газорозрядними джерелами світла відповідного виконання;

у приміщеннях із підвищеною небезпекою ураження електричним струмом;

у приміщеннях, де неприпустимі радіоперешкоди;

для місцевого освітлення за необхідності концентрації світлового потоку і його спрямованості, а також при конструктивній неможливості установки світильника з газорозрядними джерелами світла через його значні габарити;

для переносного освітлення за відсутності світильників із газорозрядними джерелами світла;

для аварійного й евакуаційного освітлення в тих випадках, коли в робочому освітленні використовуються лампи типів: ДРЛ, ДРІ, ДНаТ або коли в приміщенні температура нижче +5° С.

Вибір газорозрядного джерела світла визначається характером зорової роботи й міркуваннями техніко-економічної ефективності з урахуванням висоти освітлюваного приміщення та існуючої номенклатури світильників

У випадках, коли для освітлення застосовуються люмінесцентні лампи білого світла (ЛБ), варто завжди віддавати перевагу енергоекономічним лампам потужністю 36 і 58 Вт.

При використанні для освітлення ГЛВТ варто враховувати, що вони можуть повторно запалюватися тільки після повного остигання. Час остигання лампзалежить від їхнього типу, потужності, температури навколишнього середовища й становить для ламп ДРЛ8 - 10 хв, для ламп ДРІ – 5 - 7 хв, для ламп ДНаТ – 15 хв (унаслідок цього ці лампи не можуть використовуватися для аварійного освітлення).

При виборі ДС варто враховувати величину коефіцієнта пульсації його світлового потоку, оскільки в нормах регламентується величина коефіцієнта пульсації освітленості на робочих поверхнях (Кп), що залежить від нього.

            Для доведення Кп на робочих місцях до нормованих значень треба світильники в кожній світловій точці та у сусідніх світлових точках підключати до різних фаз трифазної мережі.