5.2.4. Схеми групових ліній

 

При трифазній системі з нульовим проводом і при живленні освітлювальних приладів фазною напругою групові лінії можуть бути: двопроводними (однофазними); трипроводними (двофазними); чотирипроводними (трифазними).

 

При трифазній системі напруги 380/220 В  і при живленні освітлювальних приладів напругою 380 В групові  лінії  можуть бути трипроводними (дві фази і нуль) і чотирипроводними (три фази і нуль).

У мережах без нейтралі, а також у трифазних мережах з нульовим проводом при живленні освітлювальних приладів лінійною напругою і за відсутності необхідності заземлення або занулення світильників застосовують двопроводні (двофазні) і трипроводні (трифазні) групові лінії, для захисту яких  рекомендуються дво- і триполюсні автомати. Останні застосовуються: за необхідності одночасного відключення всіх освітлювальних приладів, що живляться групою; коли до трифазної групової лінії приєднаний трифазний конденсатор для підвищення коефіцієнта потужності; для ліній, що живлять трифазні знижувальні трансформатори.

При компонуванні групових ліній керуються такими загальними вказівками: на кожну фазу групової лінії повинне включатися не більше 20 ламп розжарювання, ламп типу ДРЛ, МГЛ, НЛВТ, до цього числа включаються також штепсельні розетки. У виробничих, громадських і житлових будівлях на однофазні групи освітлення драбин, поверхових коридорів, холів, технічних підвалів і горищ допускається приєднувати до 60 ЛР, кожна потужністю до 60 Вт.

Для групових ліній, що живлять світлові карнизи, світлові стелі і т.п. з лампами розжарювання, рекомендується приєднувати до 60 ламп на фазу; для ліній, що живлять світильники з ЛЛ потужністю до 80 Вт включно, може приєднуватися також  до 60 ламп на фазу, потужністю до 40 Вт включно – до 75 ламп і потужністю до 20 Вт – до 100 ламп на фазу.

Для групових ліній, що живлять багатолампові люстри, число ламп будь-якого типу на фазу не обмежується.

У групових лініях, що живлять лампи потужністю 10 кВт і більше, кожна лампа повинна мати самостійний апарат захисту.

На початку кожної групової лінії повинні бути встановлені апарати захисту на всіх фазних провідниках. Установка апаратів захисту в нульових захисних провідниках забороняється.

Трифазні групові лінії використовують у великих виробничих приміщеннях, освітлюваних світильниками з РЛВД, а також при великій кількості світильників з ЛЛ. Одно- і двофазні лінії використовують при живленні невеликих виробничих і допоміжних приміщень, коридорів, драбин, невеликих громадських будівель, а також у мережах АЕО.

У громадських будівлях лінії групової мережі, що прокладаються від групових щитків до світильників загального освітлення, штепсельних розеток і стаціонарних електроприймачів, повинні виконуватися трипроводними (фазний – L, нульовий робочий – N і нульовий захисний – РЕ провідники).

Не допускається об'єднання нульових робочих і нульових захисних провідників різних групових ліній.

Нульовий робочий і нульовий захисний провідники не можна підключати на щитках під загальний контактний затиск.

Вибір перерізу живильних і розподільних провідників, а також групових ліній здійснюється за розрахунковим струмом цих ділянок мереж.

Однофазні дво- і трипровідні лінії, а також трифазні чотири- і п'ятипровідні лінії при живленні однофазних навантажень повинні мати переріз нульових робочих ( N ) провідників, що дорівнює перерізу фазних провідників.

Трифазні чотири- і п'ятипровідні лінії при живленні трифазних симетричних навантажень повинні мати переріз робочих (N) провідників, що дорівнює перерізу фазних провідників, якщо фазні провідники мають переріз до 16 мм2 по міді і 25 мм2 по алюмінію, а при великих перерізах – не менше 50% перерізу фазних провідників.

Переріз РЕN провідників повинен бути не меншим за переріз N провідників і не менший 10 мм2 по міді і 16 мм2 по алюмінію незалежно від перерізу фазних провідників.

Переріз РЕ провідників повинен дорівнювати перерізу фазних при перерізі останніх до 16 мм2; 16 мм2  при перерізі фазних провідників від 16 до 35 мм2 і 50% перерізу фазних провідників при великих перерізах.

Переріз РЕ провідників, що не входять до складу кабелю, повинен бути не менше 2,5 мм2 – за наявності механічного захисту і 4 мм2 за його відсутності.