7.5. Монтаж електропроводок і світильників

 

            При монтажі освітлювальних установок використовують як комплектні низьковольтні пристрої (трансформаторні підстанції, розподільні і групові щитки, ящики із знижувальними трансформаторами і апаратами захисту і т.п.), так і різноманітні монтажні вироби заводського виготовлення.

            Монтажні вироби, що випускаються промисловістю, за умовами застосування в освітлювальних установках умовно можна поділити на такі категорії:

вироби для прокладування мереж;

вироби для установки світильників;

вироби для з'єднання і окінцьовування проводів;

кріпильні вироби.

            Вироби для прокладування мереж є набором уніфікованих вузлів, конструкцій і окремих деталей, що служать для виконання різного роду проводок. Сюди належать конструкції з ізоляторами, деталі тросових проводок, короби, лотки, відгалужувальні коробки та ін.

            Вироби для установки світильників. До них належать крюки, шпильки, кронштейни, підвіси і стояки, за допомогою яких здійснюється кріплення світильників до будівельних елементів будівель.

            Залежно від конструкції світильника, вимог до жорсткості його установки і способу прокладування мережі кріплення може виконуватися одним із таких способів: підвішуванням на крюк, нагвинченням на трубу, установкою на площині за допомогою гвинтів або шпильок. Випускається серія металевих крюків і шпильок для кріплення світильників вагою до 10 кг до залізобетонних плит перекриття. Крюки і шпильки встановлюють у період будівельних робіт в наскрізні отвори, просвердлені в плитах, і закріплюються в них за допомогою пересувних планок, що дозволяє застосовувати ці вироби в плитах різної товщини.

            За необхідності декоративного оформлення отворів у стелі і розміщення люстрових затискачів для з'єднання дротів мережі із зарядними дротами світильника на крюках можуть закріплюватися стельові розетки.

            За допомогою крюків і шпильок проводиться кріплення світильників, як правило, у житлових, адміністративних, конторських приміщеннях.

            Для установки світильників на стінах, колонах, фермах і перекриттях у виробничих приміщеннях використовуються кронштейни, підвіси і стояки. Ці вироби забезпечуються з’єднувальними металевими коробками, забезпеченими патрубком з трубним різьбленням. У коробці здійснюється з'єднання проводів мережі із зарядними проводами світильника, а на патрубок нагвинчується або підвішується світильник. Нагвинчення є найнадійнішим і найзручнішим кріпленням світильників на кронштейнах, підвісах і стояках. Підвішування здійснюється в тих випадках, коли конструкція світильника не передбачає іншої можливості кріплення. Підвіси випускають різної довжини – від 0,6 до 2,5 м, вильоти кронштейнів також можуть бути різними. Кріплення цих виробів до стін, балок і ферм здійснюється за допомогою спеціальних закріплень, які також виготовляються заводами.

            У виробничих приміщеннях застосовується також кріплення світильників на тросі або тросовому дроті, установка світильників на коробі, фермі або шинопроводі.

            При виконанні групової мережі проводами з несучим тросом світильники масою до 5 кг кріпляться за допомогою відгалужувальних тросових коробок У230 і У231, а при виконанні тросових мереж кабелем з використанням відгалужувальних коробок КОРИ-73 або У409 кріплення світильників масою до 15 кг виконують на підвісах К354.

            Установка люмінесцентних світильників у лінію здійснюється за допомогою монтажних коробів КЛ-1 і КЛ-2. У коробі закріплюються утримувачі світильників, які можуть переміщуватися уздовж корпусу. В місцях розривів між світильниками щілини в коробі закривають кришками. Заломлені всередину краї короба утворюють два канали, в яких прокладають дроти, що живлять світильники. Проводи робочого і аварійного освітлення прокладаються в різних каналах одного короба. Для кріплення коробів передбачений набір різних кріпильних деталей: підвіси, кронштейни, скоби.

            Для установки світильників на світлотехнічних містках застосовують поворотні кронштейни, за допомогою яких здійснюється поворот світильника в положення для обслуговування. Для забезпечення швидкого знімання світильників для чищення або ремонту приєднання світильників до мережі рекомендується проводити за допомогою штепсельних з'єднань.

            Електронастановні вироби (розетки, вимикачі) для відкритої установки вмонтовують на дерев'яних або пластмасових підрозетниках, а для прихованої установки – в універсальних монтажних коробках.

            Штепсельні розетки встановлюються:

у виробничих приміщеннях на висоті  0,8 – 1,0 м, при підведенні живлення зверху допускається установка на висоті 1,5 м;

у громадських і житлових будівлях залежно від оформлення інтер'єру, але не вище 1 м, допускається їх установка в спеціально пристосованих для цього плінтусах;

у школах, дитячих установах та  інших приміщеннях для дітей – на висоті 1,8 м.

            Вимикачі для світильників загального освітлення встановлюють на висоті від 0,8 до 1,7 м від підлоги, а в школах, дитячих установах та  інших приміщеннях для перебування дітей – на висоті 1,8 м. Допускається установка вимикачів під стелею з керуванням за допомогою шнура. Вимикачі, встановлювані в приміщенні поблизу дверей, рекомендується розміщувати з боку дверної ручки.

            Монтаж освітлювальної установки має свої особливості, оскільки  монтажні роботи часто суміщені з будівельними або ведуться безпосередньо в діючих приміщеннях, тобто в обмежених умовах. Безпека роботи в цих умовах залежить в першу чергу від дотримання технології монтажу, визначеної в проекті виконання монтажних робіт, правильної організації праці і безумовного виконання всіх вимог охорони праці, зокрема специфічних для даного вигляду робіт.