3.2 Порядок нанесення масштабних і позамасштабних умовних знаків

 

Лінійні замкнуті й напівзамкнуті умовні знаки (положення військ, траншеї, вогневі позиції артилерії, позиційні райони ракетних військ, рубежі різного призначення тощо) наносять на карту з дотриманням масштабу. Їх називають масштабними умовними знаками.

Фігурні умовні знаки, які мають правильну геометричну форму, окрім районів і ділянок вогню артилерії (поодинокі танки, артилерійські і мінометні батареї на вогневих позиціях, пускові установки на стартових позиціях, а також пункти управління, засоби зв’язку, деякі інженерні споруди і засоби, є позамасштабними, точковими об’єктами. Вони наносяться на карту без дотримання масштабу.

Об’єкти, які позначаються на карті позамасштабними умовними знаками, крім командних пунктів, наносять на карту таким чином, щоб центр умовного знака був у точці розміщення об’єкта на місцевості. Координати цього об’єкта під час орієнтування по карті або передачі обстановки з карти повинні даватися по центру знака (рис. 3.1).

 

Не потрібно забувати про збереження топографічної основи карти і зловживати тактичними знаками (рис. 3.2).

 

 

 

Умовні позначення положення, завдань і дії військ, вогневих засобів, бойової та іншої техніки наносять на карту відповідно до їх фактичного стану на місцевості та орієнтуються за напрямком дій військ або ведення вогню. При цьому точка, яка вказує фактичне положення, є центром умовного знака.

Якщо знак має неправильну геометричну форму, то фактичне положення визначає нижній кут його передньої частини.

Механізовані підрозділи, які знаходяться до часу отримання завдання на наступ в обороні, а також окопи для гармат, які залучаються до виконання завдань вогнем прямою наводкою, окремих танків, що займають підготовлені вогневі позиції, наносять на карту лініями зі штрихами товщиною 0,5-1 мм. Відстань між штрихами повинна бути близько 2 мм, висота штриха - 1 мм, товщина - 0,5 мм. Лінії траншей проводять за умов рельєфу місцевості. Штрихи наносять перпендикулярно до лінії оборони (рис. 3.3).