Термообробка протяжок

      Протяжки  виготовляють із швидкорізальних сталей або легованих сталей марок ХВГ, Х12Н, ХГ та ін. Для зменшення деформації термообробку довгих протяжок виконують три рази: після попередньої механічної обробки, після остаточної механічної обробки і після шліфування. Термообробка після попередньої механічної обробки виконується в такій послідовності: нагрівання до температури загартування із попереднім підігрівом; охолодження в маслі; відпуск при 770-790° С; виправлення. Замість загартування з високим відпуском можна робити відпал у чавунній стружці або вугіллі. Термообробка після остаточної механічної обробки включає: підігрів до 800-850°С у вертикальній шахтній печі або соляних ваннах.    При нагріванні в шахтних печах для зменшення зневуглецювання і окиснення поверхні протяжок обертають листовим азбестом, після нагрівання протягом 15-30хв їх звільняють від азбесту, робочу частину посипають бурою і кілька хвилин повторно нагрівають для розплавлювання бури, після чого переносять у піч для остаточного нагрівання; остаточне нагрівання в шахтній електричній печі або в соляних ваннах; охолодження в маслі у вертикальному положенні до 300-400°С; гаряче виправлення під пресом; охолодження на повітрі в підвішеному стані; дворазовий відпуск по 1год. при 550-580°С; виправлення; очищення; нормалізація хвостової частини.

     Термообробка протяжок після шліфування полягає у відпуску в масляній ванні при 200-250°С для зняття внутрішніх напружень, що виникають при шліфуванні.     Якщо корпус протяжки зварюється із хвостовиком із сталі 40Х або 50, то твердість хвостовика повинна бути в межах HRC 35-45. Необхідна твердість хвостовика може бути отримана при нормалізації або загартуванні, шляхом нагрівання в соляній ванні або на установці ТВЧ до 840-850°С, охолодження в маслі і відпуску хвостовика в селітрі.

      При термообробці протяжок необхідно дотримуватися таких умов: при всіх операціях протягання повинні перебувати у вертикальному положенні у підвішеному стані; остаточне нагрівання протяжок малої довжини слід робити в соляній ванні, а довгих — у шахтній печі (за відсутності таких нагрівання ведуть у горизонтальній печі на підставках); при охолодженні під час загартування підвішені протяжки слід переміщати вгору і униз (плоскі протяжки невеликих перетинів для зменшення деформації охолоджують затиснутими між охолоджуваними плитами або під пресом); виправлення після загартування і відпуску необхідно проводити в гарячому стані; виправлення після очищення слід проводити при підігріві зварювальним пальником до температури відпуску.