Обробка поверхонь тіл обертання та їх елементів

        Токарну обробку насадного інструмента в дрібносерійному виробництві проводять на токарних верстатах загального призначення, в серійному виробництві - на револьверних верстатах ГА340, 1П365 та інших, на багатошпиндельних напівавтоматах 1А240П, 1265ПМ і 1А290П. Револьверні верстати застосовують для обробки порівняно складних за формою поверхонь. На рисунку 2.1 показана схема обробки насадної розвертки на токарно-револьверному верстаті. У багатосерійному виробництві використовують токарно-револьверні автомати одношпиндельні 1Б125, 1Б136.

 

При серійному і масовому виробництвах корпусів збірних торцевих і дискових фрез діаметром 160мм і вище, черв'ячних фрез і довбачів доцільно застосовувати вертикальні напівавтомати послідовної дії 1К282 (діаметр до 250мм). На рисунку 2.2 наведена схема обробки черв'ячно-модульної фрези на восьми шпиндельному напівавтоматі.

        При токарній обробці виконуються такі переходи: 1 - установка заготовок; 2 - свердлення отвору на довжину L і одночасне обточування зовнішньої поверхні на цю саму довжину; 3а і 3б - проточування торця і обточування бортика послідовно; 4 - поворот заготовки і досвердлювання отвору з одночасним проточуванням частини зовнішньої поверхні, що залишилася (на рисунку цей перехід не показаний); 5а і 5б - проточування другого торця і обточування другого бортика послідовно; 6 - розточування отвору; 7-розточування виточки; 8 - розгортання отвору.

     Для заготовок інструментів, що отримуються безпосередньо з прутків, у серійному виробництві застосовують автомати одношпиндельні і багатошпиндельні загального призначення.        Залежно від конструктивних особливостей інструментів (відношення довжини до діаметра, наявність виточок і т. д.), вимог до точності і серійності використовують автомати фасонного і поздовжнього точіння або при значних партіях виробів багатошпиндельні автомати. На цих верстатах проводять чорнове, чистове і фасонне обточування, підрізування, свердлення, зенкування, розгортання, нарізування різі і відрізування.

     При поздовжній подачі прутка в комбінації з поперечною подачею двох, трьох супортів і більше на автоматі можна обробляти заготовки різної конфігурації. На фасонно-відрізних і фасонно-токарних автоматах обробляють прутки діаметром 2-20мм (мод. 1А10П - діаметр прутка до 6мм; мод. 1А12П - діаметр прутка до 12мм; мод. 1П16 - діаметр прутка до 16мм і т. д.). Для поздовжнього точіння ручних і машинно-ручних заготовок мітчиків діаметром до 14мм застосовують одношпиндельні автомати. Ручні мітчики діаметром 14-18мм доцільно обробляти на багатошпиндельних автоматах.

     У дрібносерійному виробництві для токарної обробки кінцевого інструмента рекомендується застосовувати центрові токарні верстати загального призначення, в серійному виробництві - гідрокопіювальні верстати загального призначення КТ-60, КТ-61,  КТ-61М і 1708 - для обробки заготовок діаметром більше 35мм. Для обробки заготовок меншого діаметра рекомендується застосовувати спеціальні гідрокопіювальні верстати, що мають менші габаритні розміри при значній потужності привода, підвищену жорсткість і підвищені швидкості допоміжних ходів. При виробництві інструмента застосовують токарно-копіювальний напівавтомат КТ-110, призначений для токарно-копіювальної обробки по круглому копіру в центрах або в патроні заготовок кінцевого інструмента діаметром 10- 50мм і завдовжки 100-350мм. Для підвищення продуктивності ці верстати потрібно оснащувати спеціальними повідцевими патронами, які при коротких циклах обробки дозволяють значно скорочувати час установки і зняття заготовки.