2.2 Класифікація знань
На думку експертів, до сьогоднішнього дня не існує загальновизнаної системи класифікації знань. Разом із цим можна виявити ряд сформованих підходів, які використовуються як у науковій літературі, так і в практиці менеджменту знань.
Знання з історичних часів було предметом наукового інтересу. Одна з найбільш ранніх класифікацій знань належить Аристотелю, що виділив такі види знань:
- знання як теоретичне універсальне (know - why, «знаю, чому»);
- знання як технологія діяльності, що базується на практиці й конкретному контексті (know - how, «знаю, як»);
- знання як норматив діяльності, що базується на життєвому досвіді й конкретному контексті («практична мудрість», здоровий глузд).
Сучасна класифікація знань багато в чому базується на підході Аристотеля:
- «знаю, що» (know - what) - знання про «факти» (наприклад, коли відбулася битва під Ватерлоо). У цьому розумінні знання дуже близьке до інформації, зберігається й передається як дані;
- «знаю, чому» (know - why) - ця категорія охоплює знання про принципи й закони функціонування й розвитку природи, суспільства й пізнання.
Саме цей тип знання важливий для технологічного розвитку багатьох наукоємних галузей,
- «знаю, як»(know - how) - дана категорія знання належить до навичок і вмінь і відіграє важливу роль у здійсненні практично всіх видів людської діяльності – від важкої фізичної праці до бізнесу;
- «знаю, хто» (know - who) - важливість даної категорії знання зростає із зростанням складності виробленої продукції й використовуваних технологій, поглибленням міждисциплінарного характеру наукових досліджень.
Концептуального підходу до знань дотримується Е. Брукінг [4,5]. У своєму дослідженні інтелектуального капіталу він виділяє чотири концептуальних рівні знань:
- знання про мету, або ідеалістичні знання. Це світогляд, цілі, система понять, в основному явні знання, частково - неявні, що підсвідомо використовуються. За допомогою цих знань можна визначити свої можливості, щоб поставити цілі й сформулювати цінності;
- систематичні знання. Систематичні знання - це знання систем, схем, методів. Знання про загальні принципи й стратегії прийняття рішень.
Ці знання використовуються для аналізу причин, для формулювання нових підходів.
- практичні знання. Це вміння приймати відомі рішення й фактичні знання. Використовуються для виконання повсякденної роботи;
- автоматичні знання. Це робочі знання, застосовувані для автоматичного виконання завдань, у яких не використовуються свідомі міркування. Міцно засвоєні знання.
Найчастіше використовується в літературі класифікація знань за формою їхнього прояву:
- явні знання (кодифіковані, експліцитні, документовані);
- неявні знання (приховані, імпліцитні, латентні, некодифіковані, недокументовані).
М. Поланья [58] ввів поняття знання, «що передбачені»: «Ми, можливо, знаємо більше, ніж можемо сказати. Передбачені знання мають особистий характер, вони прив'язані до контексту, і тому їх важко наділити в якусь явну форму, щоб передати іншим. Явні, або кодифіковані, знання позначають знання, які можуть бути трансформовані в офіційно визнану, систематичну мову».
У роботі І. Нонакі й Г. Такеучі «Компанія, що створює знання» [83], яка викликала великий інтерес на Заході, стверджується, що один із основних факторів підвищення конкурентоспроможності компанії – це здатність сприймати й генерувати знання, а для досягнення цієї мети західні менеджери повинні визнати важливість передбачених знань - знання усередині нас, що не виражається словами. Дуже багато гарних ідей загинуло тому, що їхні автори не змогли висловити свої думки.
Деякі закордонні дослідники прирівнюють кодифіковані знання до наукових (ідей), а некодифіковані - до навичок і вмінь. Відповідно до цієї ознаки можна виділити дві категорії знань:
- ідеї («м'який компонент», software) - знання кодифіковане, відбито в певній формі (письмовій, графічній та ін.) і зберігається поза людським мозком (у книгах, на касетах та ін.),
- навички й уміння («плинний компонент», wetware) - знання не відділене від індивідуума, зберігається в мозку, охоплює здатності, талант і т.д.
Проблема явного й неявного знання має не стільки теоретичний, скільки практичний характер, прямо впливаючи на можливості поширення й доступності знання. Відмічено, чим більш латентне знання, тим складніше поширити його на інші фірми, галузі, регіони. У цьому випадку суто ринкові способи бувають неефективними, і потрібне вироблення інших механізмів дифузії знання.
Необхідно враховувати, що неявні, приховані знання можуть мати різну природу. Існує неявне знання, що може бути виявлене, кодифіковане й залучене в економічні або виробничі процеси. Однак існує приховане знання, що є таким за своєю природою (наприклад, унікальні здатності окремої людини), що не може бути повністю виявлене й задокументоване. До такого знання відносять і ноу-хау.
Перед суспільством постає важлива проблема трансформації неявних знань у явні, задокументовані. Від цього залежить науково-технічний прогрес.
Яскравий приклад вирішення цієї проблеми продемонстрував Ф. Тейлор, пропонуючи наукову систему формування операцій процесу збирання. До появи цієї системи якість складання на конкретній операції визначалася вмінням і навичками працівників. Природно, що вміння й навички відображали неявне знання працівника, що залежало від його досвіду й кваліфікації.
З огляду на різний досвід працівників, синхронізація їхньої роботи на конвеєрі була вкрай низькою. Тейлор розбив кожну операцію на елементи (переходи й прийоми), викинув зайві, з'єднав потрібні й тим самим оптимізував такт операції, перевівши неявні знання в явні. Продуктивність праці збирачів різко зросла. Систему Тейлора підхопили підприємства всього світу.
Важливість кодифікації знання доповнюється тим фактом, що існує два різних типи кодів. Перший тип - експліцитний код, явний, загальнодоступний (у вигляді підручників, формул, діаграм, схем, креслень і т.д.).
Інший тип - коди, що розвиваються спонтанно як засоби комунікацій усередині або між організаціями. Це - знання, що накопичуються і не винесені на носії інформації. Чим раніше ці знання перевести в явні знання, тим швидше буде отриманий економічний або соціальний ефект.
Важливу роль для трансформації прихованих знань у явні мають інноваційні процеси. Інновації сьогодні є передумовою для виживання бізнесу.
Рушійної силою розвитку бази знань є або генерація інновацій і одержання за рахунок цього більш високих доходів, або розподіл доходів від інновацій, створених іншими фірмами. Це сприяє найшвидшому розвитку механізмів поширення й сприйняття знання, найкращих практичних навичок і ноу-хау.
Близькою до класифікації знань за формами його прояву є класифікація за способом формування знання. Відповідно до цієї ознаки виділяється два типи знань:
- рефлексивні знання (нові знання формуються на систематизованому великому обсязі минулих знань);
- інтуїтивні знання (знання беруться ніби «з голови», використовується незначний обсяг явного знання).
Неважко помітити, що до рефлексивних знань належать в першу чергу явні знання, які можуть бути отримані в результаті формальних процедур навчання або досліджень і поширені за допомогою аналогічних процедур.
У цілому описані вище класифікації можна навести в табличній формі (табл. 2.2).
Таблиця 2.2 – Класифікація знань
Крім класифікації, за описаними ознаками, існує ще певна структура побудови наявного обсягу знань, або їхня ієрархія.
Структуризація знань
Накопичений досвід можна подати у вигляді теоретичних і практичних знань. Теоретичні знання складаються з фундаментальних концепцій, принципів, моделей і гіпотез, які були виведені й узагальнені провідними спеціалістами в результаті багаторічної роботи. Практичні знання складаються із прикладної теорії, емпіричних правил, досвіду й інших раціональних моделей, постійно використовуваних у поточній роботі. Наприклад, нормативні методики дають докладні інструкції з виконання завдання. Фахівці можуть створювати емпіричні правила, якими вони користуються для раціонального, швидкого й точного виконання завдань [51,52].
Ступінь структуризації знання розрізняються, як правило, за такими категоріями:
- добре структуровані знання (алгоритми, формули, теорії, схеми, процеси);
- напівструктуровані знання (судження, суб'єктивні оцінки, евристичні правила прийняття рішень);
- неструктуровані знання (без теоретичної основи, досвід у вигляді фактів).
Джерела знань
Знання можуть бути отримані з різних як зовнішніх, так і внутрішніх джерел.
Зовнішні джерела знань:
- публікації (книги, журнали, матеріали конференцій, галузеві звіти, інші періодичні видання);
- галузеві консультаційні послуги;
- спеціальні документи про галузеві знання;
- комерційні бази даних і системи експертних знань;
- галузеві й міжгалузеві конференції;
- курси, семінари, симпозіуми;
- інтелектуальний потенціал суміжних організацій;
- зворотний потік інформації від агентів ринку (про продукцію й послуги);
- зворотний потік інформації від споживача (скарги, рекламації, пропозиції, вимоги);
- потік інформації від постачальників;
- нові співробітники, менеджери-консультанти;
- наукові дослідження;
- вивчення передових методів роботи;
- співробітництво, партнерство, стратегічні альянси й спільні підприємства;
- моніторинг середовища й сканування подій і тенденцій;
- засоби масової інформації (телебачення, радіо).
Внутрішні джерела знань містять у собі цілий ряд позицій, таких, як:
- фахівці організації, внутрішні замовники й постачальники,
- організаційна оцінка;
- корпоративні експерти;
- моделювання процесів,
- політика, практика й методи;
- внутрішнє навчання й утворення;
- майбутнє бізнесу (завдання, цінності, принципи);
- стратегія бізнесу (плани, прогнози);
- заходи щодо вдосконалювання й ініціативи з розвитку (наприклад, модернізація бізнесу);
- операційне планування й бюджет;
- корпоративне керування (повноваження, функції, взаємовідносини, розміщення ресурсів, організаційні графіки);
- організаційна структура й види робіт;
- практичний досвід і аналіз робіт після впровадження нових розробок (проекти, ініціативи, заходи щодо підвищення якості);
- постійне документування процесів, роботи команд;
- пропозиції працівників;
- корпоративні інформаційні бюлетені.
Із всіх видів інтелектуального капіталу саме знання становлять найбільшу складність для управління.