ВИСНОВКИ
Сучасний рівень інформаційно-методичної бази моделювання і прогнозування стану, зокрема атмосфери, дозволяє на досить високому науковому рівні досліджувати та оцінювати екологічний стан атмосфери, процеси поширення домішок в атмосфері в зоні викидів, процеси формування рівня концентрації домішок в атмосфері, рівня забруднення атмосферного повітря, факторів впливу на рівень забруднення атмосфери та впливу забрудненого повітряного басейну на живі організми і господарські об'єкти.
Успішне розв'язання цих задач багато в чому залежить від рівня фаховості спеціаліста, його знань та уміння використати багатий арсенал методик, моделей та інформаційно-методичної бази моделювання. У цьому процесі першочергову допомогу йому можуть надати базові поняття теорії систем і системного аналізу.
Основні теоретичні положення курсу моделювання стану атмосфери мають стати у пригоді в питаннях дослідження джерел забруднення повітря, поширення поля забруднення, факторів впливу на стан забруднення атмосфери. Особливо вони будуть корисні для оцінки рівня концентрації забруднюючих речовин у приземному шарі повітря та якості атмосферного повітря.
Важливим моментом у цілому необхідно вважати можливість ранжувати стан атмосфери перш за все промислових міст і регіонів, досліджувати динаміку процесів у часі і в просторі за допомогою розглянутих локальних моделей прогнозування процесів забруднення приземного шару атмосферного повітря.
Список літератури
1 Берлянд М.Е. Прогноз и регулирование атмосферы. – Л.: Гидрометеоиздат, 1985.
2 Галямин Е.П. Оптимизация оперативного распределения водных ресурсов в орошении. –Л.: Гидрометеоиздат, 1981.
3 Горев Л.Н., Пелешенко В.И., Кирпичный В.В. Методика оптимизации природной среды обитания. – К.: Либідь, 1992.
4 Мазур И.И., Молдованов О.И. Курс инженерной экологии. –М.: Высшая школа, 1999.
5 Марчук Г.И. Математические модели в проблеме окружающей среды. – М., 1982.
6 Методика расчета концентраций в атмосферном воздухе вредных веществ, содержащихся в выбросах предприятий. ОНД-86. Госкомгидромет. – Л., 1987.
7 Реймерс Н.Ф. Природопользование: Словарь – справочник. – М., 1990.
8 Рибалов О.О. Конспект лекцій з курсу “Моделювання та прогнозування стану навколишнього середовища”. – Суми: Вид-во СумДУ, 2000.
9 Рибалов О.О. Збірник завдань до практичних робіт з курсу “Моделювання та прогнозування стану навколишнього середовища”. Розділ 1. – Суми: Вид-во СумДУ, 2008.
10 Рибалов О.О. Природокористування: Стислий словник-довідник. - Суми: Вид-во СумДУ, 2004.
11 Сытник К.М. и др. Словарь-справочник по экологии. – К.: Наукова думка, 1994.