Питання 1 Добовий графік працездатності робітника

Працездатність кожної людини піддається певним коливанням, що відбуваються у межах природного ритму (день та ніч). Так, наприклад, говорять про "людину ранку", чи "жайворонка", або про "людину ночі" чи "сову". Існують також "голуби" – це люди, ритм яких не залежить від визначеного часу доби. Жоден із цих основних типів не працює краще чи гірше за іншого, вони працюють по-різному. Пік працездатності в них припадає на різні періоди дня. Середньостатистичні коливання працездатності упродовж дня можна показати за допомогою кривої (графік коливання працездатності) (рис. 7.1).

Абсолютні значення піка і спаду продуктивності індивідуально розрізняються, але відносні, ритмічні коливання - загальні для всіх людей. До фаз вищої активності примикають відповідні двогодинні паузи, під час яких організм працює в "режимі заощадження" і не повинен надмірно перевантажуватися.

Пік працездатності, як правило, припадає на першу половину дня, коли шлунок, підшлункова залоза, селезінка і серце функціонують найбільш активно. Цей рівень упродовж дня більше не досягається. Тому першочергові задачі варто виконувати на початку дня.

 

Після обіду, коли активно працює тонка кишка, настає спад продуктивності, який багато хто бажають побороти за допомогою кави. У цей час краще не працювати усупереч своєму ритму. Краще розслабитися з чашкою чаю і використовувати перерву для соціальних контактів і рутинної роботи.

Головна ідея менеджменту на основі графіка працездатності: не працювати проти природного денного ритму працездатності, а використовувати циклічність коливань на свою користь, збільшуючи кінцевий результат!

При порушенні денного ритму виникає брак, помилки у роботі, нещасні випадки. Доведено, що найбільше число травм у нічний час припадає на період між 2-ою і 4-ою годинами (година "вовка"), коли мозок людини повинен відпочивати, і контроль над діями - найслабший.

Таким чином, можна запропонувати такі рекомендації з управління трудовою активністю менеджера:

1) відповідно до коливань працездатності чергуйте напружену, відповідальну діяльність та менш важливу, ненапружену діяльність, менш відповідальні справи;

2) робіть щодня що-небудь для підтримки працездатності (зарядка, заняття спортом). Завжди пам'ятайте про те, що разом із працездатністю змінюється якість виконуваної вами роботи;

3) найважливіші справи і справи, що вимагають найбільшої концентрації, повинні знаходитися на найвищій точці вашого графіка продуктивності.