1.3 Спостережні пункти, їх види та призначення.

Вимоги до них

 

У батареї розгортаються командно-спостережний пункт і за необхідності спостережний пункт (передовий, боковий). Кількість СП, їх призначення і взаємне розташування залежать від виду бою, характеру місцевості, завдань, поставлених артилерійському підрозділу, від кількості засобів розвідки, що знаходяться у цьому підрозділі. У кожному разі кількість СП повинна забезпечувати розвідку противника на максимальну глибину по всій смузі розвідки.

КСП призначається для управління вогнем та маневром батареї, ведення розвідки противника і місцевості, спостереження за діями загальновійськових підрозділів і підтримки взаємодії з ними.

До складу КСП входять: командир батареї (взводу управління) з необхідними для управління силами і засобами. КСП батареї розміщується в командирській машині, спеціально обладнаній і оснащеній засобами спостереження та визначення координат цілей, підготовки установок для стрільби, топогеодезичної прив’язки, а також засобами радіозв’язку, або розгортається на місцевості разом із СП (КСП) командира загальновійськового підрозділу, якому батарея додана або якого підтримує.

ПСП призначається для ведення розвідки противника і місцевості безпосередньо перед фронтом передових загальновійськових підрозділів, підтримки більш тісного зв’язку з ними і коректування вогню по цілях, що не спостерігаються з КСП.

БСП призначається для ведення розвідки противника, обслуговування стрільби, спостереження за місцевістю та діями загальновійськових підрозділів у районах, що не спостерігаються з КСП, а також для організації спряженого спостереження.

Спостережні пункти повинні:

– забезпечувати виконання поставлених бойових завдань;

– мати добрий огляд місцевості попереду, по фронту і в глибині оборони противника у межах, визначених завданням;

– мати приховані підступи;

– бути непомітними для спостереження противника;

– забезпечувати розміщення особового складу, приладів і засобів зв’язку.

Найбільш вигідними місцями для розгортання СП можуть бути:

– передні та бокові схили висот і пагорбів, що звернені до противника;

– ділянки місцевості, що знаходяться на 200-300 м попереду лісу, саду або гаю;

– високі дерева, що знаходяться в глибині лісу або на узліссі;

– горища, верхні поверхи споруд і фабричні (завод-ські) труби.

Місце КСП має бути, крім того, зручним для роботи командира, забезпечувати зв’язок з підлеглими і старшим командиром, мати захисні якості, забезпечувати самооборону.

Для забезпечення маскування та безперебійного зв’язку спостережні пункти доцільно розташовувати в системі траншей, якщо це забезпечує спостереження за противником у заданій смузі розвідки.

По можливості спостережні пункти доцільно розташовувати в місцях, не доступних або малодоступних для танків та інших броньованих машин противника.

Автомобілі й технічні засоби розміщуються переважно в найближчих укриттях (ярах, балках, кущах, лісах) у тилу СП.

Підготовка спостережних пунктів до роботи передбачає:

– вибір місця СП та його розгортання;

– орієнтування приладів;

– топогеодезичну прив’язку СП;

– вибір орієнтирів і складання схеми орієнтирів;

– встановлення зв’язку з ВП і старшим командиром;

– інженерне обладнання СП;

– маскування СП.