2. Фактори впливу на конкурентоспроможність підприємства
Конкурентоспроможність характеризує ступінь відповідності окремого класу об'єктів визначеним ринковим потребам пропозиції товару - попиту на нього, підприємства - можливості забезпечити конкурентні переваги, країни - соціально-економічній моделі її розвитку.
До узагальнювальних факторів (детермінант) конкурентоспроможності підприємства необхідно віднести такі:
товар;
положення підприємства на ринку (ємність ринку);
можливості збуту товару;
методи товароруху;
виробничий потенціал підприємства.
Поняття конкурентоспроможності є непохитним атрибутом, який супроводжує сучасні трансформаційні перетворення на всіх ієрархічних ланках ринкового простору як у внутрішньому, так і у зовнішньому середовищі. Адже кожний товар, підприємство, галузь, регіон, країна прагнуть до визнання на міжнародному рівні і застосовують усі можливі маркетингові засоби для отримання сталого іміджу, що, у свою чергу, забезпечить їх гарантованими прибутками.
При підвищенні конкурентоспроможності продукції треба виходити з того, що вона оцінюється шляхом порівняння двох чи більше аналогів; при її оцінці враховуються не всі властивості, а лише ті, які викликають інтерес у споживача, задовольняючи його потреби. Слід брати до уваги і той факт, що на конкурентоспроможність товару впливають визначені фактори макро- та мікрорівнів, які підрозділяються на внутрішньопідприємницькі та зовнішньопідприємницькі.
До факторів, які не увійшли до визначеної класифікації, але теж мають суттєвий вплив на рівень конкурентоспроможності продукції, слід віднести ряд нецінових чинників: унікальність товарів, ефективність бази для поширення інформації про них, динамізм збуту і можливість швидкого реагування на ринкові досягнення.
Хоча всі зазначені параметри формують систему забезпечення конкурентоспроможності товарів, існує відповідна черга у вирішенні питань кожного з аспектів з урахуванням їх «вагомості», яка вишиковується в такий ланцюг: цінова політика підвищення конкурентоспроможності продукції – інвестиційна політика підтримки випуску конкурентоспроможної продукції – сприятливі податкова, кредитна політика держави і банківських структур стосовно підприємств, які випускають конкурентоспроможну продукцію – регулювання імпорту і підтримка вітчизняного виробника – антимонопольна політика.