12.6 Права та обов’язки батьків та дітей

 

Мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони в шлюбі, чи ні. Розірвання шлюбу не впливає на  обсяг їхніх прав і не  звільняє від обов’язків щодо дитини.

Діти мають рівні права та обов’язки щодо батьків, незалежно чи перебували вони у шлюбі, чи ні. Обов’язок батьків - забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я. Обов’язок батьків - зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Ім’я дитини визначається за згодою батьків. По батькові дитини визначається за іменем батька.

Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги  до прав та свободи інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, Батьківщини. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується  системою державного контролю, що встановлена законом. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування .Батьки мають право на самозахист своєї дитини, повнолітніх сина та дочки.

Місце проживання дитини, що не досягла 10 років, визначається за згодою батьків, після 10 років - спільно дитиною та  батьками, після14 років—самостійно дитиною.

Батьки та діти , зокрема ті ,що спільно проживають, можуть бути самостійними власниками майна. При вирішенні спорів між батьками та малолітніми, неповнолітніми, які спільно проживають,  щодо належності майна, вважається ,що воно є власністю батьків.

Право власності дитини на майно ,призначене для її розвитку, навчання та виховання    (вважається власністю дитини). Батьки зобов’язані надати у користування дитини майно, яке має забезпечити її виховання та   розвиток. Якщо у малолітньої дитини є майно, батьки управляють ним без спеціального на те повноваження ,  при цьому вони повинні вислухати думку дитини. Дохід, одержаний від використання майна малолітньої дитини, батьки мають право використовувати на виховання та утримання інших дітей та невідкладні потреби сім’ї.