11. 2. Перевірка правильності обчислення й повноти сплати податку на прибуток
Одним з основних питань податкового контролю є перевірка правильності обчислення і повноти сплати податку на прибуток. При перевірці інспектор у першу чергу визначає, хто є платником податку на прибуток відповідно до законодавства України. Особлива увага приділяється резидентству платників, правильності їх реєстрації в податкових органах.
Під час проведення перевірки перевіряється декларація про прибуток підприємства, ─ правильність її оформлення. Форми і порядок складання декларацій з податку на прибуток підприємства встановлені наказом ДПА України від 29.03.2003 р. .№ 143 зі змінами та доповненнями від 12.10.2005 р. № 448.
Дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватися первинними документами, даними бухгалтерського обліку і відповідати податковому обліку і звітності. Достовірність даних підтверджується підписами керівників підприємства і головного бухгалтера, а за відсутності на підприємстві бухгалтерської служби ─ фахівця, що веде облік, і завіряється печаткою. Необхідно враховувати, що податкова декларація надається платником незалежно від того, виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні, тобто незалежно від стану фінансово-господарської діяльності платника податків.
Оригінал декларації з відповідними додатками подається платником до податкового органу за місцезнаходженням платника (додаток К). Декларація та додатки до неї не підлягають обов’язковому скріпленню між собою (прошнуровуванню).
Декларація заповнюється друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками у синьому або чорному кольорі. Заповнення олівцем не дозволяється.
Декларація складається із головної та двох основних частин і одинадцяти додатків, з яких сім (К1 ─ К7) подаються щоквартально, у тому числі за рік, а чотири (Р1 ─ 4) подаються виключно за рік. Додаток К1 складається з двох частин ─ К1/1 та К1/2. Частина К1/2 заповнюється платниками податку, які нараховують амортизаційні відрахування на суму витрат, пов'язаних із видобутком корисних копалин.
У разі, якщо окремі рядки декларації не заповнюються через відсутність відповідних операцій, платники податку не подають податковому органу передбачені відповідним рядком декларації додатки.
У головній частині декларації потрібно зробити позначку про вид декларації:
1. Звітна ─ стандартна форма поточної звітності для звичайних підприємств (без філій з консолідованою сплатою).
2. Звітна консолідована ─ форма поточної звітності для підприємств, що сплачують податок на прибуток консолідовано зі своїми філіями.
3. Звітна нова ─ використовується після письмової пропозиціїподаткового органу, якщо раніше подану декларацію він не визнає.
Податковий орган може запропонувати подати нову декларацію лише у таких випадках:
─ не заповнені обов'язкові реквізити (заголовна частина декларації);
─ декларація не підписана посадовими особами (директором, головним бухгалтером або особами, які виконують їх функції);
─ декларація не завірена печаткою.
Порядок формування показників декларації з податку на прибуток наведений у табл. 11.1.
Таблиця 11.1 - Порядок формування показників декларації з податку на прибуток
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл.11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл. 11.1
Продовження табл.11.1
Продовження табл. 11.1
При попередній перевірці декларації контролю підлягають: ─ своєчасність подання податкових декларацій з податку на прибуток; ─ дотримання вимог щодо порядку заповнення залежно від того, в якій формі подається декларація ─ у повній або спрощеній;
─ наявність необхідних додатків і узгодженість звітних даних;
─ правильність арифметичних підрахунків та визначення сум оподатковуваного прибутку або збитку за звітний період.
При визначенні фінансових результатів від здійснення товарообмінних операцій, пов'язаних із зовнішньоекономічною діяльністю, посадовою особою податкової служби враховується додатна чи від’ємна різниця результатів перерахування дебіторської і кредиторської заборгованості в іноземній валюті.
Під час проведення перевірки виявляється правомірність відображення прибутку чи збитку від продажу цінних паперів. Інспектор перевіряє повноту відображення операцій у бухгалтерському обліку, уточнює повноту відбитої інформації в обліку. Далі перевіряються правомірність і повнота перерахунку дебіторської заборгованості, причому контролюється перерахунок за кожною дебіторською заборгованістю, а також контролюються повнота і правильність відображення сум перерахунку на рахунках бухобліку.
Перевіряючий аналізує пооб’єктне перевищення виторгу від продажу основних фондів, а також відображення цих сум у бухгалтерському обліку.
У ході перевірки здійснюється контроль за правильністю проведення індексації (балансової вартості груп основних фондів і нематеріальних активів) і її відображення в бухгалтерському обліку. Далі увага звертається на кожен випадок безоплатного одержання товарів. При цьому важливо встановити причину передачі, а також повне і своєчасне відображення в бухгалтерському обліку.
Під час перевірки встановлюється правильність оформлення вартості робіт і послуг, наданих без компенсації їхньої вартості. Перевіряється вартість матеріальних цінностей, переданих платником податку утримувачу відповідно до договорів зберігання і використаних ним у власному виробництві чи господарському обороті і виробництві. Крім цього, під час перевірки увага звертається на правильність формування бухгалтерських записів сум від перерахунку доходу із завершених довгострокових договорів у разі завищення суми податкових зобов'язань. Окремо перевіряється облік балансової вартості матеріалів, сировини.
Далі в ході перевірки аналізуються операції, з яких проведені суми отриманих штрафів і неустойок.
Платник податків несе відповідальність, якщо:
─ на момент перевірки податковим органом не має бухгалтерських звітів і балансів, декларацій і розрахунків, пов'язаних знарахуванням і сплатою податку за відповідні періоди;
─ не подали чи несвоєчасно подали до податкового органу податкову декларацію про прибутки, розрахунок податкуна прибуток, платіжне доручення на перерахування податкув бюджет;
─ за результатами перевірки платника податку виявлений випадок арифметичних помилок чи описок, що призвели до заниження суми податку, але не більш як на 5% суми загальнихзобов’язань за період, що перевіряється;
─ виявлені випадки заниження суми податку, приховання доходів чи об'єктів оподатковування.