8.7.2 Призначення, характеристика, будова і дія накатника

 

Накатник гідропневматичний, призначений для повернення відкотної частини в початкове положення та утримання її в цьому положенні при будь-яких кутах підвищення ствола. Він має пристрій (клапан) для часткового гальмування накату.

Накатник складається з: циліндра зовнішнього; циліндра середнього; циліндра робочого; штока з поршнем; задньої та передньої кришок; клапана; ущільнювальних пристроїв поршня i штока.

Зовнішній циліндр закріплений в обоймі ствола, шток – у люльці.

Накатник заповнений рідиною ПОЖ -70 (або “Стеол–М”), кількість рідини -3,8± 0,2 л, та повітрям - початковий тиск 59            62 кгс/см2.

Робоче тіло - повітря. Воно накопичує енергію, необхідну для накату та утримання відкотної частини у початковому положенні.

 

Рідина передає тиск між поршнем i робочим тілом і виконує функцію ущільнення, що утримує газ у з'єднаннях рухомих деталей, якими є шток i циліндр.

Ущільнювальні пристрої (комірцевого типу) циліндра і штока утримують рідину в накатнику.

Задня стінка зовнішнього циліндра має пристрій для замикання газу в циліндрі (гідрозапорний пристрій). Через цей пристрій контролюють величину тиску в накатникові, кількість рідини в ньому та доводять їx до норми.

Клапан виконує функцію часткового гальмування під час накату.

Дія накатника

а) під час відкоту:

Поршень рухається відносно циліндрів, тиск рідини в робочому циліндрі зростає. Клапан між робочим та середнім циліндром відкривається, і рідина перетікає в середній циліндр, а звідти, через патрубок у його нижній частині, - в зовнішній циліндр i стискає газ у зовнішньому циліндрі. Кінетична енергія відкотної частини при цьому перетворюється в потенціальну енергію тиску газу і накопичується для повернення відкотної частини у попереднє положення (накату);

б) під час накату:

Рідина, під дією тиску з боку газу перетікає у зворотному напрямку і тисне на поршень та передню стінку циліндра, примушуючи циліндр рухатись разом з усією відкотною частиною уперед. При цьому клапан закривається, i перетікання рідини відбувається через шість отворів у клапані, завдяки чому відбувається додаткове поглинання кінетичної eнepгiї відкотної частини при накаті.