4.5  Принцип будови і дії капсульних втулок

 

Капсульна втулка, наприклад, КВ-4 використовується в бойових зарядах пострілів  гільзового заряджання до гармат середнього калібру, у яких тиск порохових газів  у стволах не перевищує  3600 × × 105 Н/м2.

Капсульна втулка КВ-4 складається з корпусу з герме-тизуючими кільцями, втулки з капсуль-підпалювачем, коваделок з обтюруючим пристроєм, порохової петарди.

При ударі бойка ударника прогинається дно капсульної втулки і капсуль-підпалювач, наштовхуючись на коваделко, запалюється. Порохові гази піднімають обтюруючий конус і запалюють порохову петарду, тепловий імпульс якої через запальні отвори в соску гільзи запалює запалювач. У результаті запалюється увесь пороховий заряд. Одночасно тиском порохових газів заряду обтюруючий конус підтискається до гнізда коваделка, виключаючи прорив газів через дно капсульної втулки.

Капсульні втулки КВ-5 і КВ-5У застосовуються у бойових зарядах до гармат, у яких найбільший тиск порохових газів значний і може досягати 4300105 Н/м2. Так, у бойових зарядах 180-мм гармати використовується КВ-5, а 100-мм  гармати - КВ-5у.

Особливістю КВ-5 є те, що камора під порохову петарду в ній винесена за межі різьби, чим полегшується вигвинчування втулки зі стріляних гільз, а обтюруючий конус розміщений безпосередньо у корпусі втулки. Крім того, в ній є донна нарізна втулка з капсуль-підпалювачем. Усе це забезпечує простоту реставрації втулки для її повторного використання.

Капсульна втулка КВ-5У є поліпшеною модифікацією втулки КВ-5 і відрізняється в основному більш стійким капсуль-підпалювачем.

Ударна трубка УТ-36 зразка 1936 року використовується для запалювання бойових зарядів роздільно-картузного заряджання і за будовою аналогічно розглянутим капсульним втулкам. Відрізняється в основному подовженою формою. При заряджанні вкладається в камору грибоподібного затвору (наприклад, гармата  Б-4М) і витримує тиск в каналі ствола до 3300105 Н/м2.

 

          Капсульна втулка КВ-5 (рис.4.8) застосовується в пострілах до гармат із тиском порохових газів більше 3500 кг/см2. Вона складається з корпусу, обтюруючого вузла, запального пристрою та порохової пе-тарди.

Корпус 1 сталевий, в осьовому каналі його дна розміщений мідний обтюруючий конус 5. Запалювальний пристрій, який скла-дається із втулкового капсуль-підпалювача 3 і коваделка 4,розміщено  у донній втулці 2, що герметизируєтся в корпусі свинцевим кільцем 14. Роздільне розміщення в корпусіобтюруючого вузла й запалювального пристрою забазпечує більшу надійність обтюрації при більш високому тиску порохових газів у стволі гармати й полегшує реставрацію  стріляних капсульних втулок.

У верхній частині корпусу розміщені вкладиш-закладення 6, щомає вогнепередатні отвори, паперове кільце 7, підсипку димного пороху 8 і порохову петарду 9. Порохова петарда закрита обтюратором  10, пергаментним   11   і   латунним   12  кільцями.

Дія капсульної втулки КВ-5 в основному аналогічна дії капсульної втулки КВ-4.