3.2.Аналіз ушкоджуючих чинників жіночої фертильності

 

Таким чином, були встановлені ушкоджуючі чинники ризику фертильності. Це дозволило створити специфічну для жінок сумського регіону прогностичну карту і класифікатор для відбору осіб в групи ризику виникнення безпліддя (таблиця. 2).

 

 

 

 

Табл2

Пошкоджуючі фактори ризику фертильності у жінок Сумського регіону

 

*ваговий індекс більше або рівний одиниці інтерпретується як достовірний вплив чинника на безпліддя (p<0,05)

**коефіцієнт відношення правдоподібності показує, в скільки разів ризик несприятливого результату вищий, ніж сприятливого

***прогностичний коефіцієнт позитивне значення якого означає, що ризик збільшується

 

Оцінка значущості чинників проводилася згідно з їх прогностичними коефіцієнтами (чим більше коефіцієнт, тим більше високе рангове місце займає цей чинник). Виділено три групи чинників з максимальною, середньою і мінімальною дією на фертильність.

До максимально несприятливої дії на репродуктивне здоров'я відносяться чинники з прогностичним коефіцієнтом 4 або 5 (таблиця. 2). Це порушення менструального циклу та ускладнений аборт. Причому вплив порушень менструального циклу рівнозначний як у місті, так і в сільській місцевості, порушення менструальної функції більшу ушкоджуючу дію чинять на селянок, а ускладнений аборт значно частіше призводить до інфертильності у городянок.

Чинники з прогностичним коефіцієнтом 3 або 2 роблять вплив середньої сили: патологія щитовидної залози, абдомінальні гінекологічні операції, ЗЗОМТ, ІПСШ і вік 40 і більше років. При цьому патологія щитовидної залози, ЗЗОМТ і гінекологічні операції мають більше виражений вплив на фертильність міських жінок, ІПСШ - на сільських пацієнток.

До чинників, що мінімально впливають на фертильність з прогностичним коефіцієнтом 1, відносяться: аборт, апендектомія, ВМС, диспареунія, декілька шлюбів в анамнезі. Вплив на фертильність абортів, ВМС і декількох шлюбів більше виражено в популяції городянок, апендектомія - у сільських жінок.

Встановлено, що чинників з максимальною ушкоджуючою дією в 1,5 разу більше у жінок села, що в цілому характеризує прогностичну ситуацію у міських пацієнток як сприятливішу.

На підставі отриманих даних розроблена оцінююча шкала для відбору осіб у групи ризику виникнення жіночого безпліддя, і розрахований прогноз інфертильності залежно від приналежності жінок до групи ризику. Низький ризик розвитку безпліддя є у жінок які набрали менше 3 балів, середня міра ризику за наявності 4-6 балів, і високий ризик у жінок, які мають 7 і більше балів. Вірогідність розвитку безпліддя при низькій мірі ризику складає 9,0%, середньої - 20,9%, високої - 69,1%.(Рис.№5)