ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ КОРУ ПРОТЯГОМ ОСТАННЬОЇ ЕПІДЕМІЇ

Кафедра дитячих інфекційних хвороб

Львівський національний медичний університет

Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня, м. Львів

 

Вступ. У 2011-2012 рр. країни Європейського регіону охопила епідемія кору. За 10 місяців 2011 року в регіоні було зареєстровано понад 31 тисячу хворих. Спалахи кору зафіксовано в 40 з 53 країн, що входять в Європейський регіон. Найбільше зростання захворюваності на кір відзначено у Західній Європі, серед яких є «лідером» Франція, де з початку року було зафіксовано більше 14 тисяч випадків інфекції, в т.ч. 11 летальних. За оцінками ВООЗ, географія спалахів кору свідчить про те, що епідемічний процес не тільки охопив весь Європейський регіон, але й поширився за його межі.

Основна частина. Метою дослідження було вивчити особливості перебігу кору у дітей і дорослих на сучасному етапі в доепідемічний період (ДЕП) та період епідемії (ЕП). Під спостереженням перебувало 60 пацієнтів, які лікувалися в ЛОІКЛ, з них 24 особи у період від травня по жовтень 2011 р. (доепідемічний період) та 36 осіб у періоді епідемії - з листопада 2011 р. по січень 2012 р. За віком пацієнтів було розподілено на 3 групи: <5 р., 6-15 р. і >16 р. Аналіз проводився ретроспективно за даними медичних карт хворих. Основні симптоми хвороби наведено у таблиці.

Таблиця - Симптоми кору у хворих у ДЕП і ЕП

При порівнянні симптомів хвороби з’ясовано, що у дітей віком до 5 років в ЕП зменшувалась тривалість катарального періоду (до 2,7 діб), у всіх пацієнтів  було виявлено корову енантему при відсутності ознак стоматиту. У дітей віком 6-15 років в ЕП тривалість катарального періоду, навпаки, зростала (у середньому до 4 діб). У дорослих в ЕП швидше виникав кашель (у середньому на 1,7 добу), меншою була кількість пацієнтів, у яких діагностовано стоматит (23,5 %) і енантему   (75 %) порівняно з пацієнтами аналогічного віку, госпіталізованими у ДЕП. Непостійною ознакою була і етапність висипу, зокрема у дітей віком до 5 р. і у дорослих в ЕП нисхідний характер висипу виявлено більш часто, ніж у ДЕП.

Найчастіше спостерігались ускладнення зі сторони органів дихання: у ДЕП пневмонії виявлено лише у групі пацієнтів > 16 р. (13 %), в ЕП - в усіх вікових групах (44,4 %, 100 %, 50 % - відповідно). Гострі бронхіти у ДЕП спостерігалися у віці 0-5 р. у 50 % хворих, > 16р. – у 46,7 %; у ЕП у віці 0-5 р.- у 11,1 %, а в осіб віком > 16р.- у 33,3 %. Ускладнень ЦНС ДЕП діагностовано не було, а у ЕП у віці 0-5 р. їх виявлено 11,1 %, у віці > 16р. - у 33,3 %.

Висновки. Оскільки ЕП співпадає з сезонним збільшенням захворюваності на ГРВІ, відмінність динаміки деяких симптомів кору та різницю у частоті ускладнень можна пояснити особливостями продукції специфічних антитіл у осіб, які напередодні інфікування вірусом кору у різних формах перенесли грип чи інші ГРВІ.

 

 

Яремчук Тетяна Володимирівна