ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ХАРЧОВИХ ТОКСИКОІНФЕКЦІЙ В ОХТИРСЬКОМУ РАЙОНІ

Охтирська центральна районна лікарня, м. Охтирка

 

Вступ. Харчові токсикоінфекції та аліментарні інтоксикації внаслідок широкої поширеності та тенденціі до зростання, особливо в теплий період року, є однією з найбільш актуальних медичних і соціально-економічних проблем.

Харчові токсикоінфекції - група гострих кишкових інфекцій, що виникають внаслідок вживання в їжу продуктів,які містять умовно патогенні мікроби та їх ентеротоксини.

Мета роботи: вивчення клініко-епідеміологічних особливостей перебігу харчових токсикоінфекцій у сучасних умовах.

Основна частина. Проведено ретроспективний аналіз 50 історій хвороб хворих на харчові токсикоінфекції, що перебували на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні КЗ ”Охтирська ЦРЛ” у 2009-2011 рр.

Здебільшого спостерігалась літньо-осіння сезонність (60 %). Діагноз було встановлено на підставі клініко-епідеміологічних і бактеріологічних даних.

Середній вік обстежених коливався від 1,5 до 55 років. Частіше хворіли на харчові токсикоінфекції особи чоловічої статі - 59,1 %, ніж жіночої - 40,9 %, з них дітей - 25,3 %. Мешканці міста становили – 54,2 %, села – 45,8 %. Найчастіше діагностували гастритну форму (61,1 %), рідше гастроентеритну (31,5 %) та гастроентероколітну (7,4 %).

У 94,3 % осіб захворювання мало середньотяжкий, у 2,7 % - тяжкий, у 3 % - легкий перебіг. Харчові токсикоінфекції встановленої етіології склали 86 % (із них 67 % - стафілококової), невстановленої – 14 %.

У 81 % захворювання перебігало без зневоднення, у 19 % відмічалось зневоднення 1-2 ступеня.

Висновки. В Охтирському районі в 2009-2011 рр. харчові токсикоінфекції виникали частіше в осіб молодого віку, чоловічої статі, мешканців міста. Захворювання перебігало переважно в середньотяжкій формі. Найчастіше збудником харчових токсикоінфекцій був St. aureus.